2012. október 16., kedd

Ki és mikor hívhat mentőt?



Mentés szükségessége esetén bárki - állampolgárságtól és egészségbiztosítási jogviszonytól függetlenül - hívhat mentőt a Magyar Köztársaság területén.


Milyen esetekben hívhatunk mentőt mentés céljából?

Minden esetben, amikor a beteg azonnali egészségügyi ellátásra szorul:
-        ha életveszély, vagy annak gyanúja áll fenn (eszméletlen állapot, bármilyen eredetű súlyos vérzés, stb.);
-        baleset, sérülés, bármilyen eredetű mérgezés esetén;
-        megindult szülés, illetve a fennálló terhesség alatt bekövetkező rendellenesség miatt;
-        ha erős fájdalom, vagy más riasztó panasz, illetve tünet észlelhető (pl. fulladásérzés, nehézlégzés, végtagbénulás, stb.);
-        ha olyan magatartászavart észlelünk, mely során a beteg saját maga, vagy mások életét veszélyezteti.

A mentők hívószáma az ország egész területén (minden vezetékes és mobil telefonról): 104

1999-től egységes sürgősségi hívószám bevezetésére kerül sor Magyarország területén is (112). Ezt elsősorban akkor hívjuk, ha egyidejűleg a mentőkre és/vagy a tűzoltókra és/vagy a rendőrségre is szükség van.

Mentőhívás esetén az alábbi kérdések szerint tegyük meg a bejelentést:

1. Hol történt az eset?
Ha a cím nem egyértelmű, akkor próbálja elmagyarázni a helyszín megközelíthetőségét, gondoskodjon útbaigazító segítségről.

2. Adja meg saját nevét, telefonszámát, amin elérhető lesz. 
Ha ezután megszakad a vonal, vagy új információkra van szükség, vissza tudjuk hívni. Ne felejtse el, pontatlan cím esetén a mentők nem fognak odatalálni az ön segítsége nélkül!

3. Milyen jellegű vészhelyzet áll fent, mi történt?
Szorítkozzon a tényekre, minél rövidebben és pontosabban mondja el a problémát, annál hamarabb indulhat a segítség.
A mentőknek fontos segítség, hogy megtudják, milyen, panasz, tünet észlelhető a mentésre szorulókon. Lábát, hasát fájlalja, sápadt, esetleg eszméletlen. Minden tünet fontos lehet.

4. Adjon át minden egyéb információt (pl. több sérült van, tűzoltókra is szükség van, stb.), amely fontos lehet.

5. Nyújtson elsősegélyt a mentő megérkezéséig. 
Ne szakítsa meg a vonalat, hiszen képzettség hiányában követheti a mentésirányító telefonos instrukcióit.

Ha nem mentést igénylő heveny megbetegedést észlel a beteg lakásán, hívja a háziorvost vagy az orvosi ügyeletet. A beteg vizsgálata alapján az orvos eldönti, hogy szüksége van-e a betegnek gyógyintézeti beutalásra és betegszállításra; ha igen, az orvos a szükséges intézkedéseket megteszi.

(Az Országos Mentőszolgálat hivatalos ajánlása)

Forrás: www.mentok.hu

2012. október 7., vasárnap

Hogyan kell reagálni, ha szirénázó mentőautó, tűzoltókocsi vagy rendőrautó tűnik fel?





A mentők, tűzoltók, rendőrök életeket mentenek, az utcákon közlekedőknek sokszor mégis fontosabb, hogy előbb beérjenek a munkahelyükre, haza vagy például vásárolni, mint hogy utat engedjenek a sürgős esetet szállító mentőautónak, a szirénázó vagy megkülönböztető jelzést használó tűzoltókocsinak. Az, hogy ilyen esetben megfelelően viselkedjünk a KRESZ szerint és erkölcsileg is kötelességünk. Íme a legfontosabb tudnivalók.


Lépések

A kapcsolódó KRESZ szabályok

  1. Biztosítsuk az akadálytalan továbbhaladást! A megkülönböztető jelzéseket (villogó kék fényjelzést és szirénát vagy váltakozó hangmagasságú más hangjelzést) használó gépjármű, illetőleg minden ilyen gépjárművekkel kísért (közrefogott) zárt csoportban haladó, megkülönböztető fényjelzést használó gépjármű részére minden járművel, minden helyzetben elsőbbséget kell adni, és akadálytalan továbbhaladását — félrehúzódással és a szükséghez képest megállással — lehetővé kell tenni.
  2. Csak fokozott óvatossággal közelítsük meg. Megkülönböztető fényjelzést használó, álló járművet megközelíteni, illetőleg mellette elhaladni csak fokozott óvatossággal szabad.
  3. Ne előzzük meg! Megkülönböztető jelzéseket használó gépjárművet előzni tilos. Az ilyen gépjármű mögött a követési távolságot úgy kell megválasztani, hogy az ne járjon a közlekedés többi résztvevőjének zavarásával.

Autósként a gyakorlatban így cselekedj

  1. A mentőkocsit ne kényszerítsük hirtelen fékezésre, mert ez komoly traumát okozhat a betegnek.
  2. Ha látjuk feltűnni a mentő- vagy rendőrautót, tűzoltókocsit, alap sebességünk mellett keressünk kitérési lehetőséget. Egy sávos út esetén lassú fékezéssel húzódjunk az út szélére. Tegyünk így akkor is, ha a figyelmeztető jelzést használó jármű szembe jön velünk.
  3. Kétsávos útnál, ha folyamatos a haladás, a külső sávba álljunk át, így a belsőben a mentő, tűzoltó vagy rendőr szabadon el tud menni.
  4. Ha a kétsávos úton lassú a haladás, a két sáv szélére húzódjunk, így középen adva utat.
  5. Három vagy több sáv esetén azt vegyük figyelembe, hogy melyikben halad a kékfényes kocsi, és azt tegyük szabaddá.
  6. A piros lámpánál mindig hagyjunk némi helyet az előttünk álló mögött, hogy szükség esetén ki tudjunk térni oldalra.

Gyalogosként, kerékpárosként

  1. Gyalogosként, kerékpárosként is figyeljünk a mentőkre, tűzoltókra, rendőrökre. Ne szaladjunk át előtte az úton, biciklivel is húzódjunk félre.

Amire szükséged lehet

  • a KRESZ ismerete
  • józan ész
  • empátia

Figyelmeztetések

  • Ne kövessük a mellettünk elhaladó mentőautót, tűzoltókocsit, hogy így jussunk előnyhöz. Ők is bármikor belefékezhetnek, aztán hozzánk is hívhatnak egy mentőt…


Forrás: hogyankell.hu